Placki ziemniaczane obok klusek śląskich, to jedna z najsmaczniejszych potraw w kuchni polskiej. Nie dość, że są łatwe i szybkie w przygotowaniu stanowią również świetny dodatek do dań mięsnych. Serwowane najczęściej z gulaszem i surówkami, są jedną z tych potraw, które można podawać gościom przy okazji odświętnego obiadu, kolacji jak też na co dzień. Placki z tartych kartofli, smakują w zasadzie wszystkim tylko wyjątkowe niejadki nie przepadają za nimi. Często zwraca się uwagę na ich kaloryczność, którą zawdzięczają tłuszczom, na jakich je smażymy. Ale i na to jest sposób, można je odsączać podobnie jak pączki na papierowych ręcznikach, wtedy wchłoną mniej tłuszczu.
W każdym domostwie praktykuje się jeden sprawdzony przepis na placki z ziemniaków. Wydawać by się mogło, że nie ma innego sposobu jak utrzeć kartofle, dodać one składniki jak cebulę, pieprz, sól, odrobinę mąki i gotowe. Jednak, receptur jest wiele, a ta rozmaitość wynika z odmiennych gustów. Często sami modyfikujemy przepisy, dopasowując je jednocześnie do własnych upodobań. Odmienność może polegać na użyciu różnych przypraw, w ilości dodanych jaj, mąki jak i sposobie samego ścierania ziemniaków.
Do przygotowania placków ziemniaczanych dla 4 osób potrzeba:
- 10 dużych ziemniaków
- 2 jajka
- 1 duża cebula lub dwie średnie
- 4 łyżki mąki pszennej
- garść posiekanej zieleniny- natka pietruszki, szczypiorek
- sól i pieprz wedle uznania
- tłuszcz do smażenia
W recepturach dla placków po płocku dodaje się jeszcze czosnek i przyprawę curry, natomiast do placków po otwocku zamiast cebuli dodaje się 4 średnie jabłka: antonówki bądź renety oraz 3 łyżki koncentratu pomidorowego a stosowaną przyprawą prócz soli i pieprzu jest mielona papryka.
Obrane i umyte ziemniaki, należy zetrzeć lub zmielić w maszynce, najlepiej wraz z cebulą. Jeśli wydzieli się zbyt dużo wody trzeba ją odlać, a następnie dodać pozostałe składniki i wymieszać. Jeśli używamy czosnku powinien być on drobno posiekany lub zmiażdżony w prasce.
Najlepszym dodatkiem do placków jest sos na który potrzebne są:
- świeże lub suszone grzyby, mogą być pieczarki około 6 sztuk.
- 2 łyżki mąki,
- łyżka śmietany
- Sól
Najpierw gotujmy wywar z grzybów a kiedy jest gotowy zagęszczamy mąką, solimy i na końcu już bez gotowania dodajmy śmietanę.
Z kolei pieczarki do placków kroimy w plastry, podsmażamy na tłuszczu i tak podajemy z daniem głównym.